Ondřej Sekora byl nejen výtečný kreslíř, ale i statečný chlap!
Ondřej Sekora byl nejen výtečný kreslíř, ale i statečný chlap!
Ondřej Sekora, nezaměnitelný spisovatel a ilustrátor knih pro děti i dospělé, jeden ze zakladatelů českého komiksu, byl nucen na základě nacistických zákonů nastoupit na konci války do pracovního tábora v Německu. Později se k této neblahé epizodě svého života nerad vracel, ale za pobytu v pracovních lágrech v letech 1944 a 1945 si psal deník slovem i obrazem. Vzniklo tak jedinečné svědectví z méně známých pracovních táborů v Klein Steinu a Osterode, jedinečné právě v propojení Sekorových satirických kreseb s věcnými záznamy života v táboře, který si autor zpestřoval humornými poznámkami a glosami.
Právě oba deníky, které vycházejí knižně poprvé, jsou klíčem k Sekorově poválečnému levicovému postoji, k jeho snaze distancovat se od své prvorepublikové minulosti i k jeho rostoucímu odporu k jakémukoli násilí. Civilnost a všednost Sekorových záznamů je někdy téměř šokující, někdy úsměvná (Jeden kolega, když se kritizovaly větrné latríny, se zanícením se rozpovídal: „Páni, až bude po válce, tak si vezmu asi pět cigaret, půjdu doma na záchod, a budu tam sedět celou hodinu!“), a mezi řádky tak i po mnoha letech vysvítá Sekorův chlapský a nepateticky odvážný postoj.
Číst více
detailní informace
Žánr
česká próza
Počet stran
160
Ke stažení
pdf
Ukázka.pdf
pdf
Ukázka.pdf
Datum vydání
13.06.2016
Formát
235x210 mm
Hmotnost
1,114 kg
Jazyk
čeština
Ilustrátor
Ondřej Sekora
EAN
9788025905463
Věk od
12
Typ
Kniha
Vazba
brožovaná lepená s chlopněmi
video
Recenze
MF Dnes - Sekora za války
„...Sekora díky své pečlivosti nabízí jedinečný vhled do života v táboře, který se až paradoxně snaží popisovat s laskavostí. Tématům násilí a válečných hrůz se nevyhýbá, ale asi úmyslně jim nedává tolik prostoru. Nevědomky se tak představuje jako opravdu statečný muž... Nevyhýbá se ani humoru, vzhledem k situaci černému..."